Su Arıtma Sistemleri

Su Arıtma Sistemleri

Reverse osmos sistemleri , uzun yıllardan beri su içerisinde bulunan hemen hemen bütün Anyonik ve Katyonik iyonların sudan uzaklaştırılmasında en çok kullanılan sistemlerdir. Kısaca suyu saflaştırma için kullanılır, kuyu suyu arıtımından deniz suyu arıtımına kadar birçok farklı su kaynağının arıtımında kullanılır.

Reverse Osmos Sisteminin çalışma prensibi, doğada var olan osmotik dengenin terse çevrilmesi ile açıklanabilir. Reverse Osmos Sistemi Osmotik dengeyi tersine çevirme prensibini kullandığı için  osmotik basınçtan daha fazla bir basınç oluşturulmalıdır.  Bu Reverse Osmos Sistemlerinde kullanılan yüksek basınç pompaları ile sağlanır.  Su Yüksek basınç pompası ile basınçlandırılarak  üzerinde 5 angstrom boyutunda gözenekler bulunan  RO membranlarına yüksek basınçla iletilir, bu gözeneklerden sadece su iyonları geçebildiği için, RO membranlarının üretim tarafında sadece saf su bulunur, RO membranından geçemeyen konsantre su ise atığa verilir.

Reverse Osmos Sistemleri su içerisinde bulunan bütün kirlilikleri giderilebilir, fakat su içerisinde bulunan kirleticiler RO membran yüzeyini açılamayacak şekilde tıkayabildiği için, ham su karakterine bağlı olarak dizayn edilecek Ön Arıtma Sistemleri sonrası Reverse Osmos Sistemleri kullanılır.

Reverse Osmos Sistemi dizaynlarında, üretilen su miktarı, atık su miktarı, basınç, sıcaklık gibi birçok parametre dikkate alınmalıdır.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.