Güneş Enerjisi Sistemleri

Güneş Enerjisi Sistemleri

* Sistemimizin iç içe geçmiş iki cam tüpten oluşmaktadır. İki tüp arasındaki vakum sayesinde ısı kaybı minimum düzeye indirilmiştir. Dıştaki cam her türlü hava şartlarına dayanıklıdır. İçteki tüp,yine saydam ve dayanıklı olan özel bileşimli bir camdan yapılmış olup,üzeri siyah renkte özel bir seçici yüzeyle kaplanmıştır. Bu seçici yüzey sayesinde tüpe gelen ışınların %93'ü mükemmel bir şekilde emilip ısıya çevrilmekte ve güneş ışını yansıması minimuma (%7) indirilmektedir.

* İki tüp arasında vakum olduğundan iletimle ve taşınılma ısı kaybı ihmal edilecek mertebededir. Soğuk, yağmurlu, karlı ve rüzgarlı havaların tüp içindeki ısıyı alması vakum tüp sayesinde önlenmiştir. Bu nedenle sistem yılın 12 ayı kullanılabilmektedir.

Eski model kolektörlerde vakum olmaması nedeniyle soğuk havalarda ısı kaybı çok yüksektir. Bu verimi düşürmekte ve tüm yıl boyunca kullanılmasını engellemektedir.

* Vakum tüplü güneş enerji sistemlerine antifriz koymaya gerek yoktur. Sistem -180°C soğukta ve parçalı bulutlu havalarda bile sıcak su üretebilmektedir.

Eski model kolektörlerde soğuk havalarda suyun donma tehlikesine karşı ilave antifriz koymak gerekmektedir. Buna rağmen 0°C'nin altındaki sıcaklıklarda bu sistemler verimli çalışmamaktadır.

* Sistemimizin metal aksamı tümüyle paslanmaz çelikten imal edilmiştir. (krom-nikel) bundan dolayı üretilen sıcak su içilebilir niteliktedir.

Eski model güneş enerjilerinde, kullanılan malzemelerden dolayı zamanla paslanma, kireçlenme, tıkanma problemleri olmaktadır. Ayrıca bu sistemlerde üretilen su içilebilir nitelikte değildir.

* Sistemimizde sıcak su tankının izolasyonunda ısı iletim katsayısı çok düşük olan 50 mm kalınlığında poliüretan kullanılmaktadır. Bu sayede soğuk havalarda tanktaki sıcak su uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Eski model güneş enerji sistemlerinin kazanlarında genellikle cam yünü kullanılmaktadır. Bunların ısıyı tutma özellikleri poliüretana göre çok daha düşüktür.

* Silindir şeklindeki vakum tüplerimiz ışınları tüm gün boyunca dik olarak almakta ve özel kaplaması sayesinde yansıma minimuma inmektedir. Bu sayede su sıcaklığı yaz şartlarında 95°C' ye, kış şartlarında 55°C' ye çıkabilmektedir.

Eski model güneş enerjileri sadece gün ortasında güneş ışınlarını dik olarak almaktadır. Bu sistemlerde sıcaklık daha düşük seviyelerde kalmaktadır.

E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.